Strona Główna Wrzesień 27 2020 22:17:21
Nawigacja
Strona Główna
Kontakt
Galeria
Szukaj
Marian Laskowski
Zloty zimowy i letni
Fortyfikacje obronne w Darłowie
Spis pojazdów wojskowych
Spis autobusów
Eksponaty autobusowe
Napisali o nas
Sklepik
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 22
Najnowszy Użytkownik: randkowiczka1
Marian Laskowski

MARIAN LASKOWSKI


Były rybak, obecnie biznesmen i kolekcjoner militariów. Jest historykiem hobbystą, który od wielu lat bada tereny w całej Polsce pod kątem znalezisk historycznych.

Jest miłośnikiem sportu, ćwiczeń i zdrowego trybu życia. Od lat należy do Klubu Morsów Darłowscy Twardziele. Zimą kąpie się w darłowskich wodach Morza Bałtyckiego, aczkolwiek w 2015 roku pływał po zamarzniętym jeziorze Bajkał. Niejednokrotnie podczas zimowego zlotu w Malechowie wskakuje do stawu by przywiązać sznurami zanurzony w nim czołg.

W młodości po odsłużeniu wojska został rybakiem bałtyckim. 16.IV.1981 roku jego kuter zatonął podczas sztormu, a on ledwo uszedł z życiem. W kolejnych latach był mechanikiem na statkach handlowych. Pasję do historii zaczął od zebrania kolekcji 50 w większości przedwojennych motocykli. Potem swoje zainteresowania skierował na stary sprzęt wojskowy. Obecnie jego kolekcja liczy ponad 100 sztuk pojazdów i jest jedną z dwóch największych w Polsce. On sam zaś aktywnie uczestniczy w ratowaniu zabytków techniki militarnej w Polsce. W 1997 roku poszukiwał w Górach Sowich m.in. złotego pociągu. Razem ze swoimi przyjaciółmi ma na koncie wiele znalezisk wozów bojowych, bunkrów i samolotów. Wiele z nich wydobywa z bagien, jezior czy plaż. Starannie opisuje każde znalezisko i uzupełnia jego historię. Po wyłowieniu samolotu z jeziora w Kotlinie Kłodzkiej odszukał rodzinę niemieckiego pilota, którego kości wciąż były we wraku.

Na plaży w okolicach Darłowa odnalazł kilka unikalnych poniemieckich obiektów fortyfikacyjnych, m.in. jedyny zachowany w Polsce schron kulisty z czasów II wojny światowej. Jest organizatorem największej imprezy dla miłośników dawnych militariów nie tylko w Polsce ale i w Europie Środkowej.

Znany jest z tego, że jego motywem przewodnim jest historia i jej dokumentowanie, ratowanie pojazdów dla przyszłych pokoleń. Nie rywalizuje on jak to jest częste z innymi kolekcjonerami, ponieważ jest człowiekiem skromnym i znającym swoją wartość. Słynie z tego, że ma łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi z każdych środowisk od biznesmenów po młode pokolenia. Częstokroć pomaga innym militarystom i pasjonatom.

W wyborach samorządowych 2010 roku startował na burmistrza Darłowa z hasłem „gospodarz, nie polityk”. Jest ojcem piątki dzieci. Jedna z jego czterech córek Monika Laskowska w 2001 roku zdobyła tytuł I Wicemiss Polonia.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | laptopokazja.pl | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie